Przegląd ikon włoskiego designu - meble, które zmieniły branżę

Przegląd ikon włoskiego designu - meble, które zmieniły branżę

Włochy od zawsze były kojarzone z niezrównanym pięknem, niecodzienną elegancją i wyrafinowanym stylem. Nie inaczej jest w przypadku designu i wzornictwa, gdzie włoskie projekty zyskały ogromną popularność. Jednym z najważniejszych dziedzin, w których Włosi zasłużyli na globalne uznanie, jest projektowanie mebli, przedefiniowując pojęcie "klasycznego" i "nowoczesnego". Przyjrzyjmy się kilku ikonicznym meblom włoskim, które dosłownie zmieniły oblicze tej branży.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych mebli w historii włoskiego designu jest krzesło "Superleggera" zaprojektowane w 1957 roku przez Gio Ponti. Jego nazwa, oznaczająca w wolnym tłumaczeniu 'super lekkie' jest jak najbardziej adekwatna. Krzesło waży nieco ponad 1,5 kilograma, a legenda głosi, że jest na tyle lekkie, iż można je podnieść za pomocą jednego palca. Tworzone z drewna lipowego, scala prostotę z elegancją, łącząc funkcjonalność z niepowtarzalnym designem.

Inną ikoną wzornictwa, nie tylko włoskiego, ale także światowego, jest sofa "Le Bambole" stworzona przez Mario Belliniego. Po raz pierwszy zaprezentowana w 1972 roku, sofa ta szybko zdobyła popularność dzięki swojej niespotykanej koncepcji. Wszystkie elementy sofy - oparcia, siedzenia i podłokietniki - są połączone w jednym strumieniu, tworząc ciekawą formę, zbliżoną do worka fasoli. W tym voluministycznym meblu pozbawionym ramy Bellini pokazał, jaka wolność formy sofa może posiadać.

Kolejnym ważnym elementem, który zasługuje na uwagę, jest krzesło "Universale" autorstwa Joe Colombo z 1965 roku. Jest to prawdopodobnie pierwsze na świecie krzesło wykonane z tworzywa sztucznego, zaprojektowane z myślą o powtórnej produkcji. Colombo zdecydowanie zasługuje na miano pioniera w zastosowaniu nowych technologii i materiałów w projektowaniu mebli.

Jednym z najbardziej znanych i powszechnie dostępnych mebli włoskiego designu jest krzesło "Louis Ghost" stworzone przez Philippe'a Starcka w 2002 roku. Jest to nowoczesna interpretacja klasycznego krzesła Ludwika XV, wykonana w całości z przezroczystego lub barwionego polikarbonatu. Krzesło to, mimo swego niewielkiego "wieku", zdążyło już stać się ikoną designu i jest powszechnie występujące jak w prywatnych domach, tak i w publicznych miejscach.

Włoski design to nie tylko meble, ale także połączenie piękna, funkcjonalności i oryginalności. Każde z wymienionych tu dzieł jest innowacyjne i stanowi kamień milowy w historii designu. Na pewno warto przyjrzeć się im bliżej, a być może nawet poszukać inspiracji dla własnego wnętrza. Włoska sztuka projektowania mebli to dowód na to, że granice w designie są jedynie w naszej wyobraźni.

Opinie (0)

Zobacz również

Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (13 opinii)
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy