Rodzaje materiałów kompozytowych?

Rodzaje materiałów kompozytowych?

Materiały kompozytowe złożone są z dwóch lub więcej komponentów o różnych właściwościach i mają niejednorodną strukturę. Dobrane są w taki sposób, że ich składniki nie rozpuszczają się w sobie i nie łączą się w inne elementy, natomiast wspólnie oddziałują. Kompozyty są powszechnie stosowane w przemyśle lotniczym - producent kompozytów dla lotnictwa, w budownictwie, a nawet w artykułach codziennego użytku. Jakie są rodzaje materiałów kompozytowych? Odpowiedź w tym artykule.

Klasyfikacja kompozytów
Podstawą klasyfikacji kompozytów jest rodzaj materiału osnowy:
• metaliczna (głównie stopy aluminium, magnezu, tytanu, niklu),
• ceramiczna (węglik krzemu, tlenek aluminium, azotek aluminium),
• polimerowa (poliestry, epoksydy - termoutwardzalne poliamidy, polipropylen- termoplastyczne).

Jakie są rodzaje materiałów kompozytowych?
Materiały kompozytowe dzielą się na kilka różnych rodzajów. Wśród nich są:

  • laminaty - składają się z włókien zatopionych w lepiszach, to tzw. nowoczesne kompozyty, które powstają z połączenia dwóch materiałów o różnych właściwościach, mechanicznych, fizycznych i technologicznych, w których składnik wzmacniający, czyli tzw. zbrojenie układany jest w postaci warstw. Między kolejnymi warstwami znajduje się wypełnienie. Laminaty dzięki swojej strukturze cechują się odpornością na warunki atmosferyczne, środki chemiczne. Ponadto charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną, oraz dużą twardością powierzchni.
  • kompozyty strukturalne, cechują się tym, że występują w nich struktury komponentów konstrukcyjnych - prętów, warstw lub regularne struktury trójwymiarowe,
  • mikro i nanokompozyty - mają regularną strukturę dwóch lub większej ilości składników, która jest zorganizowana już na poziomie cząsteczkowym,
  • stopy strukturalne to rodzaje stopów metali, metali i niemetali, polimerów z polimerami, metalami lub niemetalami. Charakteryzują się one bardzo regularną mikrostrukturą.
Opinie (0)

Zobacz również

Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (27 opinii)
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy