Rodzaje materiałów kompozytowych?

Rodzaje materiałów kompozytowych?

Materiały kompozytowe złożone są z dwóch lub więcej komponentów o różnych właściwościach i mają niejednorodną strukturę. Dobrane są w taki sposób, że ich składniki nie rozpuszczają się w sobie i nie łączą się w inne elementy, natomiast wspólnie oddziałują. Kompozyty są powszechnie stosowane w przemyśle lotniczym - producent kompozytów dla lotnictwa, w budownictwie, a nawet w artykułach codziennego użytku. Jakie są rodzaje materiałów kompozytowych? Odpowiedź w tym artykule.

Klasyfikacja kompozytów
Podstawą klasyfikacji kompozytów jest rodzaj materiału osnowy:
• metaliczna (głównie stopy aluminium, magnezu, tytanu, niklu),
• ceramiczna (węglik krzemu, tlenek aluminium, azotek aluminium),
• polimerowa (poliestry, epoksydy - termoutwardzalne poliamidy, polipropylen- termoplastyczne).

Jakie są rodzaje materiałów kompozytowych?
Materiały kompozytowe dzielą się na kilka różnych rodzajów. Wśród nich są:

  • laminaty - składają się z włókien zatopionych w lepiszach, to tzw. nowoczesne kompozyty, które powstają z połączenia dwóch materiałów o różnych właściwościach, mechanicznych, fizycznych i technologicznych, w których składnik wzmacniający, czyli tzw. zbrojenie układany jest w postaci warstw. Między kolejnymi warstwami znajduje się wypełnienie. Laminaty dzięki swojej strukturze cechują się odpornością na warunki atmosferyczne, środki chemiczne. Ponadto charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną, oraz dużą twardością powierzchni.
  • kompozyty strukturalne, cechują się tym, że występują w nich struktury komponentów konstrukcyjnych - prętów, warstw lub regularne struktury trójwymiarowe,
  • mikro i nanokompozyty - mają regularną strukturę dwóch lub większej ilości składników, która jest zorganizowana już na poziomie cząsteczkowym,
  • stopy strukturalne to rodzaje stopów metali, metali i niemetali, polimerów z polimerami, metalami lub niemetalami. Charakteryzują się one bardzo regularną mikrostrukturą.
Opinie (0)

Zobacz również

Ocena: 5/5 (13 opinii)
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Oceń firmę
jako pierwszy