Pellet sosnowy czy pellet dębowy?

Pellet sosnowy czy pellet dębowy?

Nie ulega wątpliwości, że ogrzewanie pelletem niesie ze sobą mnóstwo zalet - zwłaszcza w dzisiejszych czasach, które potrzebują ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań. Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie, jeśli chodzi o ogrzewanie, jest pellet. Jednak rynek jest przepełniony najróżniejszymi rodzajami pelletu rozmaitego pochodzenia. Który więc jest najlepszy i który wybrać? Jeśli postanowiliśmy wybrać pellet liściasty, najczęściej możemy się spotkać z pelletem sosnowym oraz pelletem dębowym. Czym one się różnią?

Kaloryczność pelletu sosnowego a pelletu dębowego

Istotnym kryterium dla wyboru określonego rodzaju pelletu jest jego kaloryczność. Jest to parametr, który określa wydajność i efektywność danego produktu. Z reguły pellet dębowy ma większą kaloryczność od pelletu sosnowego, przez co bywa uważany za atrakcyjniejszy i bardziej pożądany. Jednak ma też swoje wady, o których warto pamiętać.

Skład pelletu dębowego a pelletu sosnowego

Jako że trudniej wyprodukować pellet dębowy, jest on dużo droższy lub uzupełniony o inne dodatki. Niestety nie jest łatwo o wysokiej jakości pellet dębowy na rynku, z tej przyczyny więcej osób decyduje się na zakup pelletu sosnowego. Należy jednak pamiętać, że pellet sosnowy również bywa zanieczyszczony zarówno substancjami chemicznymi, jak i naturalnymi, typu piasek. Dlatego też przy zakupie każdego rodzaju pelletu, warto zachować ostrożność, wybierając produkty mogące pochwalić się odpowiednimi certyfikatami. Złej jakości pellet może przynieść wiele szkód dla nas i środowiska, a nawet niekiedy portfela, a decydując się właśnie na ten rodzaj paliwa opałowego, liczymy na jego ekologiczność i efektywność.

Inne właściwości pelletu sosnowego i pelletu dębowego

Oba rodzaje pelletu różnią się między sobą kolorem i zapachem. Pellet sosnowy jest w nieco jaśniejszym kolorze oraz charakteryzuje się przyjemnym, sosnowym zapachem, zaś pellet dębowy - dębowym. Kolor jest o tyle istotny przy zakupie danego rodzaju pelletu, że znając go, z łatwością ocenimy, czy jest on czysty, bez zbędnych domieszek. Natomiast wydzielany zapach jest związany z własnymi upodobaniami. Jeśli nie wiemy, która opcja jest w naszym przypadku atrakcyjniejsza, warto spróbować obu i wybrać tę najlepszą oraz najbardziej opłacalną.

Opinie (0)

Zobacz również

Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (3 opinie)