Schody wewnętrzne są niezbędne w przypadku budynków mieszkalnych lub budynków użyteczności publicznej o więcej niż jednej kondygnacji. Stopnie w schodach wewnętrznych, które pozwalają nam przejść na piętro lub poddasze, nie powinny być wyższe niż 19 cm, a za najwygodniejsze uznaje się stopnie o wysokości 17 cm. Warto pamiętać, że wymiary stopni powinny być odpowiednio dostosowane do długości kroku przeciętnego człowieka. Niezwykle ważne jest również zwrócenie uwagi na szerokość schodów, a także na ich kształt oraz sposób zamocowania.
Kształt schodów, jaki wybrać?
Schody wewnętrzne http://www.stolarts.pl/ dostępne są w różnorodnych kształtach oraz układach biegów - są to główne cechy, dzięki którym można określić koszt wykonania schodów, a także ich późniejszą wygodę użytkowania. Zazwyczaj im prostszej budowy są schody, tym są wygodniejsze i tym łatwiej jest je wykonać bez błędów. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są schody jednobiegowe, których wykonanie jest łatwe, jednakże są dość długie i nie zmieszczą się w małych pomieszczeniach. Najbardziej praktycznym i równie często wybieranym rozwiązaniem są schody łamane z tzw. spocznikiem, dzięki któremu korzystanie z nich jest mniej męczące - podobnie jak schody jednobiegowe są łatwe w budowie, a jednak nie zabierają zbyt wiele miejsca w pomieszczeniu. Można również wybierać wśród schodów zabiegowych, przy których stosuje się stopnie o zmiennej szerokości. Dość popularnym rozwiązaniem są również schody dwubiegowe, które nie zajmują wiele miejsca, są wygodne w codziennym użytkowaniu, a także są łatwe w wykonaniu, ponieważ mogą opierać się na ścianach lub słupach.
Schody drewniane czy metalowe?
Schody wewnętrzne najczęściej wykonywane są z drewna, metalu lub z połączenia wspomnianych materiałów. Schody można wykonać ze wspomnianych materiałów niemal w każdym kształcie, jedynie kształty bardziej skomplikowane łatwiej jest uzyskać z wysokogatunkowego metalu - dość często spotyka się schody o stalowej konstrukcji i drewnianych stopniach. Schody drewniane mają lżejszą konstrukcję, co nadaje im lekkości w porównaniu do schodów o konstrukcji żelbetowej.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie firmy