Zbiorniki na gaz płynny dla instalacji przydomowych

Zbiorniki na gaz płynny dla instalacji przydomowych

Gaz płynny pod wieloma względami stanowi lepsze źródło energii niż tradycyjne paliwa. Jest uniwersalny, dzięki czemu może zasilać wszystkie urządzenia domowe, takie jak kocioł centralnego ogrzewania, kuchenka czy podgrzewacz wody użytkowej. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie przy swoim domu zbiornika oraz instalacji gazowej. Muszą one jednak pamiętać o spełnieniu wszelkich wymagań technicznych i bezpieczeństwa, które dotyczą ulokowania zbiornika na działce względem nie tylko ukształtowania terenu i odległości od domu, ale też granicy działki i linii energetycznych.

Gaz płynny, czyli propan lub mieszaninę propanu z butanem, przechowywać można w zbiornikach naziemnych lub podziemnych. Zbiorniki naziemne są łatwe w instalacji, a koszty ich montażu zazwyczaj nie są wysokie. Dobrze sprawdzają się na terenach, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki. Zbiorniki podziemne natomiast wybierane są przede wszystkim ze względu na ich nieingerowanie w projekt ogrodu czy innego zagospodarowania przestrzeni. Wybierane są też przez osoby, które dysponują niewielką działką i nie chcą, by zbiornik stał się jej głównym i jedynym elementem.
Zbiorniki na gaz płynny występują w różnych pojemnościach, które należy indywidualnie dostosować do potrzeb danego gospodarstwa domowego. Na zużycie gazu może wpłynąć chociażby jakość izolacji termicznej, przyzwyczajenia domowników czy pora roku. Zarówno zbiorniki naziemne, jak i podziemne dostępne są w pojemnościach 2700 l, 4850 l i 6700 l, przy czym dla domu o powierzchni 300 metrów kwadratowych zazwyczaj wykorzystywane są te najmniejsze, które wystarczy napełnić raz w roku. Jest to opcja korzystna, ponieważ daje domownikom niezależność - nie muszą oni polegać na zasilaniu zewnętrznym, a także mogą samodzielnie kontrolować wydatki przeznaczane na ogrzewanie. 

Opinie (0)

Zobacz również

Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy